Sts Volodymyr and Olha
Facebook Page of Sts. Volodymyr and Olha Church
Switch to English Switch to Ukrainian lenguage
Українська Католицька церква Св.Володимира і Ольги в Каваджа Біч
Sts. Volodymyr & Olha Ukrainian Catholic Church in Cawaja Beach

ІсторіяДесь у 1970-их роках наші славні підприємці М. Ґерус і М. Дейнега купили фарми на Каваджа. Пан Ґерус десь говорив (так мені казали), що коли йому дозволять розділити фарму на ділки (льоти), то він одну ділку подарує під церкву. Десь у 1985-1986 р. він дістав цей дозвіл, розділив фарму, поробив асфальтові дороги і дав на продаж, а одну ділку (властиво - дві) лишив під церкву. Він не тільки дав місце для церкви, але й сам узявся організувати проект будови церкви. Він узяв до помочі Богдана Крамарчука, Миколу Більчака, Ф.Радецького і Ю. Маланюка. Влітку щонеділі правилася Служба Божа біля його котеджу, яку правив св. п. о. Ярослав Левицький. Після Служби Божої, на яку приходило коло 100 осіб, обговорювалося будову церкви. Одної неділі після дискусії, під час якої дехто висловлювався за побудову каплички, а інші за церкву, проведено голосування, і за будовою церкви була велика більшість. Тоді пан Ґерус знайшов архітектора пана Стецуру, який виготовив проект церкви, дерев'яної в гуцульському стилі. У 1987 році було посвячено землю під будову церкви, що довершив владика Ізидор Борецький.

Blessing of Sts. Volodymyr & Olha Ukrainian Catholic Church in Cawaja Beach
Єпископ Ізидор Борецький посвячує місце для церкви Святих Володимира і Ольги, 1987р.

Скликано збори і вибрано будівельний комітет у складі: Мирон Ґерус - голова, Богдан Крамарчук - заступник голови, пані Патроняк - секретарка, Микола Більчак - скарбник. Після того почалася збіркова кампанія на будову церкви. Пан Ґерус знайшов фабрику "Four Seasons", дав їм плян, згодив ціну та замовив дерево-матеріал. Ціна - 75 тисяч, тільки долина, без даху. На одній нараді М. Ґерус сказав, що треба других 75 тисяч дол. за роботу. Я тоді піддав думку, що ми самі (люди) будемо будувати. Кожний дещо знається на будові, бо будував свій котедж. І договорилися, що будемо будувати самі. На фундамент і "септік тенк" замовилося фірму, яка зробила це за 36 тисяч дол. А для бані замовилося фахівця з St.Catharines - Тараса Гараса. Пан Гарас будував баню в Наяґра Фале. Електрику зобов'язався зробити наш каваджанець Степан Голик. Збіркова кампанія почалася досить мляво, люди досить скептично дивилися на цю справу, так що коли треба було в 1988 році заплатити за матеріял, то не було досить грошей, і пан Мирона Ґерус мусів позичити 90 тисяч дол. Але коли доставили матеріял, і люди з ентузіязмом почали будову, церква росла вгору, то й збіркова акція пожвавішала.

Blessing of Sts. Volodymyr & Olha Ukrainian Catholic Church in Cawaja Beach

Головним майстром вибрано Федора Радецького, який мав досить багато досвіду. Я, як скарбник, ходив по котеджах за збіркою - раз з паном Ґерусом і раз з І. Бохновичем. Мали ми й досить неприємностей. Назагал люди прихильно поставилися до будови церкви і збірки грошей, наприклад Михайла Ґрабовський дав 2,000 дол., інші давали по 500 дол. При будові добровільно й з ентузіязмом працювали такі люди: Фред Радецький, Іван Рожило, Ярослав Войтович, Юрій Маланюк, Іван Бохневич, Микола Більчак, Дмитро Смочило, Федір Ґалушка, Микола Марин, Мирон Тарапацький, М. Вітюк, Василь Буткевич, Василь Каленій, Микола Жолкевич, Іван Бурда, Фред Копестинський, Микола Ватраль, Василь Калинів, Р. Данкевич, Мирон Ґерус, М. Карпинець виготовив водопроводи, П. Огородник зробив кивот.

Sts. Volodymyr & Olha Ukrainian Catholic Church in Cawaja Beach

Може, кого пропустив, то пробачте, усіх не запам’ятаєш. Люди робили з посвятою і хотіли до зими зняти копулу та покрити дах. Робили в холодні дні, спеціально при копулі (бані). Вкінці скінчено копулу і одного дня поставлено на місце. Тому, що близько була зима та що всі були вже сеньйорами, рішили дати контракторові покрити дахівкою. І так церква була приготована на зиму. Здається мені, що була й помальована ззовні.

Весною 1989 року почалося викінчування середини. Тут також було багато роботи, але вже легше, бо можна було робити і в дощ. В липні 1989 року відбулося врочисте посвячення нашої церкви, яке довершив владика Ізидор Борецький в сослуженні отців. Святкування закінчилося бенкетом в Мідленд. На посвяченні були гості з України - тріо "Золоті Ключі", між ними славна Ніна Матвієнко і її чоловік.

Микола Більчак